Maskinskrivet brev som rör sysselsättningsläget i Härjedalen i mitten av 1970-talet och frågan om statligt stöd. Adressaten fru Ingegerd Lund arbetade på Medborgarhuset i Sveg. I kuvert märkt Statsministern, Statsrådsberedningen.
Smärre slitage.