Dekorerade i grönt och rosa. Endast kannan djupstämplad Gustavsberg. Höjd 15 respektive 33 cm.
Bruksslitage, ställvis hårdare såsom bortnött gulddekor. Tillverkningsdefekter, krackelyr. samt ställvis med missfärgningar.