Stomme i patinerad brons och förgylld mässing. Tre armar under ställbar plisserad textilskärm. Höjd ca 178 cm.
Renoverad. Kompletterad. Ljusarm något lös. Slitage. Någon smärre fläck. Ej funktionstestad.