RINGAR, 2 st med syntetiska, vita spineller, 18K guld.

Ring med åttkantig, trappslipad, syntetisk, vit spinell, G Dahlgren & Co, Malmö, 1954. Storlek 17,25/54. Ring med rund, blandslipad, syntetisk, vit spinell med svensk importstämpel. Storlek 17,5/55. Totalvikt ca 5,9 g.

Slitage inklusive mindre nagg till syntetiska spinellerna. Ringen med trappslipad, syntetisk vit spinell har en sned sken.

Utropspris
2 500 SEK