LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft.
För 8 ljus och 5 ljuspunkter. Mässingsstomme behängd med prismor i kedjor och droppar. Korgbotten, krönande plym. Ljusarmar i form av siffran 5. Höjd 77, diam c:a 62 cm.
Mindre slitage, något anfrätt. Ej funktionstestad.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.