Fanerat med betsat lövträ. 2 infällda målningar med monogram samt årtal. Lucka med bakomliggande krokar. Ett antal nycklar samt tre defekta fickur medföljer. Höjd 76 cm, bredd 38 cm, djup 8 cm.
Slitage. Skador. Delar saknas. Märken. Torrsprickor. Lagningar. Ej funktionstestad.