Replindade fästen. Genombruten parerplåt med emot klingan ett skydd av läder. Rak samt fyrkantig klinga märkt Solingen. Längd ca 106 varav klingan 87, respektive längd ca 90 varav klingan 71 (denna avkapad).
Bruks- och åldersbetingat slitage samt skador. Den ena avkortad.