Värja med rak stukatklinga, rundad parerplåt samt replindat fäste. Floretten med rak fyrkantig klinga, oval parerplåt samt replindat fäste. Båda med längd ca 110 varav klingorna ca 87 cm.
Paret floretter med replindade fästen. Genombruten parerplåt med emot klingan ett skydd av läder. Rak samt fyrkantig klinga märkt Solingen. Längd ca 106 varav klingan 87, respektive längd ca 90 varav klingan 71 (denna avkapad).
Bruks- och åldersbetingat slitage samt skador. En florett avkortad.