MATTA, Kashmar, semiantik, ca 375 x 290 cm.

Hallonrött fält med mittmedaljong och hörnornament. Mörkblå huvudbård med palmettmönster. En beige och en blå sekundärbård.

Slitage, ställvis omfattande. Äldre malskador på baksidan, ej synliga på framsidan. Avkortade sidor. Lagningar. Fläckar.

Utropspris
15 000 SEK