Etsad och förgylld klinga, märkt; Ames Sword Chicopee Mass. Kavel i ben med monogram, med hjälmbeslag och kedja. Dekor i emaljerat kors och upphöjd dekor av riddare och kronor. Längd tot 97 cm.
Avnött. Smärre slitage. Fläckar. Repor.