En med blå botten och dekor i olika blå nyanser av landskap med hjort, trana, träd och trädgårdsklippa. Smal bård med eviga knuten. En med mörkblå botten med dekor i benvitt och olika blå nyanser av vaser med pioner.
Något slitage och smutsig, smärre fläckar, lagningar, malskador. Skadade kortsidor, två kortsidor med smärre revor.