MATTOR, 2 st, semi-antika Baotou, Kina, ca 110 x 58 respektive 111 x 60,5 cm.

En med blå botten och dekor i olika blå nyanser av landskap med hjort, trana, träd och trädgårdsklippa. Smal bård med eviga knuten. En med mörkblå botten med dekor i benvitt och olika blå nyanser av vaser med pioner.

Något slitage och smutsig, smärre fläckar, lagningar, malskador. Skadade kortsidor, två kortsidor med smärre revor.

Utropspris
1 500 SEK