Målad furu. En uppfällbar skiva med dubbla grindar. Räfflad framsarg med låda. Längd 167-238, bredd 98, höjd 76 cm.
Skrapat. Färgbortfall. Torrsprickor. Slitage. Lagningar på grindarna. Tvärslå mellan ben på långsidorna borttagna. Smärre avslag.