Design
929088

Gunnar Ander

(Sverige, 1908-1976)
Gunnar Ander
(Sverige, 1908-1976)

GUNNAR ANDER, kandelaber, Ystad Metall, 1900-talets mitt.

Mässing samt svärtad metall. För sju ljus. Höjd ca 29 cm.

Bruks- och åldersbetingat slitage. Märken. Repor. Något sneda ljusarmar

Formgivare

Gunnar Ander var en svensk formgivare och arkitekt. Ander anlitades av Erik Hovhammar på Lindshammars glasbruk för att utveckla företagets formgivningsprofil. För Lindshammar utvecklade Ander bruksglas och konstglas samt utvecklade 56 nya glasfärger. Ander arbetade även på Ystad metall för vilka han bland annat formgav ljusstakar i mässing och andra föremål i smideskonst.

Utropspris
1 500 SEK