Mässingsfärgad metall. Fem kupor i klarglas med rutslipad dekor. Diameter ca 70 cm, höjd ca 75 cm.
Några nagg på kupornas mynning. Anlupen. Sedvanligt ytslitage. Ej funktionstestad. Renoverad.
Enligt uppgift från Växjö tågstation.