TAKLAMPA, jugend, tidigt 1900-tal.

Mässingsfärgad metall. Fem kupor i klarglas med rutslipad dekor. Diameter ca 70 cm, höjd ca 75 cm.

Några nagg på kupornas mynning. Anlupen. Sedvanligt ytslitage. Ej funktionstestad. Renoverad.

Proveniens

Enligt uppgift från Växjö tågstation.

Utropspris
6 000 SEK