Stomme av mässingsfärgad metall med stiliserad dekor. Fyra glaskupor varav tre droppformade. Diamater ca 45 cm, höjd ca 106 cm.
Några nagg på kupornas mynning. En senare glaskupa. Sedvanligt ytslitage. Ej funktionstestad. Mindre lagningar. Renoverad.