Fanerad med bl a björk och mahogny, dekor av intarsia. Nedfällbar skrivklaff med bakomliggande skrivinredning. En låda under skrivklaff. Beslag av mässing. Märkt. Bredd 95. Djup 48. Höjd 105 cm. Nyckel finns.
Slitage. Dekorbortfall, delar av listverk saknas.