Fanerat med al. Beslag av förgylld mässing. Bakom dörrpar sex lådor och tre hyllplan. Underdel med fyra lådor. Längd 145, bredd 58, höjd 247 cm.
Fanerlagningar. Slitage. Torrsprickor. Underdel med ej ursprungliga draghandtag och nyckelskyltar från rokokotid. Senare kulfötter.
Bukowskis internationella höstauktion 1994, katalognummer 361