EVA BENGTSSON, teservis, 10 delar, chamotterat stengods.
Bestående av 8 muggar, skål och tekanna, delvis glaserade med olika målade ansikten. Delarna signerade EVA BENGTSSON. Muggarnas höjd 10,5 cm, tekannan ca 20 cm.
Kannans pip, två muggar och skål med kantnagg.
Eva Bengtsson är en svensk keramiker. Hon har utbildat sig på Konstfack i Stockholm där hon studerade under ett år, därefter gick hon på Konstindustriskolan i Göteborg 1976-1980. Under åren 1985-1988 frilansade Eva Bengtsson för Rörstrandsfabriken. Omkring år 1990 startade hon sin egen verkstad i Frillesås. Eva Bengtsson arbetar ofta i det större formatet med berättande texter. Hon har haft talrika separatutställningar i Sverige samt deltagit i samlingsutställningar världen över. Eva Bengtsson finns representerad på Nationalmuseum, Stockholm, Röhsska museet, Göteborg, Dalarnas museum Falun, Östergötlands museum Linköping, Höganäs museum, Halmstad museum m.m. Hon har även gjort ett antal offentliga utsmyckningar.