GOLVVAS, flintgods, Rörstrand, sent 1800-tal / sekelskiftet 1900.

Glaserad dekor av blommor, blad och fjärilar i blått mot vit fond. Insats av metall. Höjd 123 cm.

Krackelyr. Sprickor. Glasyrskador längs mynningskant. Tillverkningsdefekter. Otydlig märkning.

Utropspris
3 000 SEK