Stomme av mässing, behängd med olikslipade prismor. Central glasobelisk. För åtta ljus, fyra ljuspunkter. Diameter 80, höjd 90 cm.
Slitage. Kompletterad, senare elektrifierad. Ej funktionstestad. Något nagg.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10