DAVID ROSÈN, hyllmöbel, 5 delar, "Futura", Nordiska Kompaniet, 1950-tal.
Mahognyfanerat skrivbord med två hurtsar. Två mahognyfanerade hyllsektioner. Beslag av mässing. Brickmärkt. Total höjd ca 199 cm, djup 40 cm, längd ca 180 cm. Nyckel finns.
Slitage. Repor. Märken.