TALLRIK, porslin, Kejserliga Porslinsmanufakturen St Petersburg, Ryssland. Tsar Nikolaj I:s period (1825-1855).

Konturerad kant, i mitten målad bukett omgivet av förgyllda lövdekorationer. Bär stämpel i underglaryblått. Diameter 23 cm.

Åldersreaterat slitage.

Utropspris
500 EUR