Fanerad med lövträ. Svarvade ben med hjultrissor. Två skåpdörrar med bakomliggande fack. Skiva i sten. Krön med skuren dekor. Handdukshängare på ena kortsidan. Längd ca 110 cm, bredd 46 cm, höjd 122 cm.
Slitage. Nagg. Ställvis skador. Parfymdoft invändigt.