"Giorgio de Chirico, Catalogo delle opere grafiche (incisioni e litografie), 1921-1969". Med en litografi, signerad i tryck, samt flertalet osignerade offsetreproduktioner av konstnärens verk.
Lättare bruksskick. Omslag ställvis något blekt samt med något hårdare slitage på rygg. Kartong med mindre revor samt blekt och gulnad.