SKÅP, barock, 1700-tal.
Mörkbetsat. Dörrpar med bakomliggande hyllplan, skedhylla samt två lådor. En låda under dörrpar. Bredd 132,5. Djup 53. Höjd 192 cm. Nyckel finns.
Delvis maskstungen. Slitage. Kompletterat med senare beslag och ben.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10