Stomme av mässing samt med lackerad metallskärm. Vägglampa höjd ca 18 cm. Om den används som bordslampa höjd ca 19,5 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Repor. Bucklor. Fläckar. Ej funktionstestad.