Bronserad stomme och kedjor med dekor av bl.a drakar. Tre ljusarmar och blästrad kupa. Ställbara kedjor. Diameter ca 40 cm, total höjd 110 cm.
Brännare och pipa med bucklor och smärre nagg. Stommen kompletterad, möjligen dekorbortfall. Anlupna ljuspipor.