Stomme av patinerad metall. Rund skiva av frostat glas. Fyra ljuspunkter. Avslut i form av stegrande häst. Diameter 70 cm, höjs ca 70 cm.
Ej funktionstestad. Slitage. Smärre nagg. Smärre färgbortfall.