(Märta Måås-Fjetterström), tidig komposition, tillverkat före 1942, brunmelerad botten, övermönstrad med stiliserade blommor och djur i polykroma färger.
Smutsig. Smärre slitage. Hål efter uppfästning, dlevis upplagd i över marginal. Blekt. Mindre skador.
Jämför kudde Bergman, Ingrid: Märta Måås-Fjetterström - En mästare och nyskapare inom textilkonsten, Södertälje 1991, plansch sid 10.