SABEL/PALLASCH, för sergeant vid infanteriet, m/1899.

Mässingsfäste. Svärtad balja. Med portopé. Längd 99 cm.

Bruksskick. Bucklor och märken. Skador på kavellindningen. Något lös klinga. Senare ytbehandling på klingan. Senare gravyr på fästet. Skav, något rost. Mindre spricka på baljan.

Utropspris
1 500 SEK