Urtavlan av mässing signerad "Benjamin Stretch, Bristol". Verksam som urmakare 1734-1754. Fodralet fanerat med valnöt. Två lod, nyckel och pendel medföljer. Bredd 52, djup 26, höjd 221 cm. Nyckel finns.
Restaurerad/ lagningar och kompletteringar. Skador och slitage. Ej funktionstestad. Nyckel finns.