Madeleine Pyk – en samling F769

Leander Engström

(Sverige, 1886-1927)
Leander Engström
(Sverige, 1886-1927)

LEANDER ENGSTRÖM, olja på duk, signerad och daterad 1913

"Ragunda by", 52 x 70 cm.

Krackelyrer. Ställvisa färgbortfall och med mindre lagningar samt retuscher.

Proveniens

Bukowskis moderna auktion nr. 507, våren 1998, kat. nr. 256.

Konstnär

Per Leander Engström var en svensk bildkonstnär född i Ytterhogdal. Han studerade för Henri Matisse i Paris och vid Konstnärsförbundets skola i Stockholm. Engström var med i konstnärsgruppen De unga tillsammans med bland andra Isaac Grünewald och Tor Bjurström. Engström fann inspiration hos Paul Gauguin, Vincent van Gogh och Paul Cézanne. Leander Engström är far till konstnären Tord Leander Engström. Leander Engström gick i Osslunds fotspår och fängslades av Lapplands överväldigade naturscenerier, som han skildrade med fauvismens former och färger. Målningarna från 1912-1915 – landskap, stilleben och naket – är harmoniska och känsliga, uppbyggda enligt Cézannes principer i diskreta, svala färger. Åren 1916-1919 kan ses som hans mest expressionistiska period. Svepande linjer, stora stiliserade plan och starka klara färger domineras av hans karaktäristiska kallgröna. 1920-1922 vistades han i Italien för att studera ungrenässansen. Under den tiden närmade han sig den nya sakligheten. Leander Engström var en av de mest betydande bland Matisseeleverna.

Utropspris
20 000 SEK