Fanerad med mahogny samt ljusare träslag. Fyra större lådor varav översta lådans front fällbar och med bakomliggande fack och mindre lådor. Beslag av delvis förgylld mässing. Bredd 106,5, djup 47, höjd 89 cm.
Skador. Lagningar. Smärre kompletteringar. Smärre fanerbortfall och bortfall av lådknoppar i övre lådans inredning. Nyckel saknas.