Stomme av mässingsfärgad metall behängd med prismor. Piggbotten och krönande plym. Åtta ljusarmar. Diameter ca 71, höjd ca 90 cm.
Slitage. Ej funktionstestad. Enstaka metalltråd mellan prismor saknas. Nagg.