LJUSKRONA, empirestil, omkring 1900-talets mitt.

Stomme av mässingsfärgad metall behängd med prismor. Piggbotten och krönande plym. Åtta ljusarmar. Diameter ca 71, höjd ca 90 cm.

Slitage. Ej funktionstestad. Enstaka metalltråd mellan prismor saknas. Nagg.

Utropspris
4 000 SEK