Design
932083

GOLVLAMPA, Sverige 1950-tal.

GOLVLAMPA, Sverige 1950-tal.

Mässing och svartlackerad metall, två ljuspunkter, skärmar i plåt och tyg, märkt undertill med modellnummer. Höjd 172 cm.

Smärre slitage, ej funktionstestad.

Tilläggslista

Skadad ögla på mässingsfäste (se detalj på foto).

Utropspris
4 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77