Design
932299

SÄNGBORD, ett par, Halvdan Pettersson Möbelfabrik, Tibro, 1950-tal.

Skivan fanerad med mahogny. Ben av mahognybetsad bok. Rund form med mässingsdetaljer. Klädd i konstskinn. Två lådor. Diameter 38, höjd 58 cm.

Slitage. Fläckar. Repor. Brännmärke.

Utropspris
4 000 SEK