Fanerad med mahogny. Tvådelad. Nedfällbar skrivskiva med bakomliggande skåp med spegelglas och lådor, underdelen med tre lådor. Bredd 119,5, djup 52, höjd 139,5 cm.
Restaurerad/kompletterad. Lagningar. Slitage. Skador. Nyckel saknas.