VÄVNAD,"Blomlapp" gobelängteknik, 24 x 22 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).
Komponerad 1939. Tillverkad efter 1941.
Obetydligt ytslitage.
Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch 23; Bergman, Ingrid: Märta Måås-Fjetterström - En mästare och nyskapare inom textilkonsten, Södertälje 1991, plansch sid 28; "Små Vävnader från Märta Måås-Fjetterström".