HIRSCHFÄNGER, Tyskland, 1800-tal.

Fäste i horn och vitmetall. Parerstång i form av hovar. Klinga med dekor av jakttroféer samt märkt "Solingen". Längd 72 cm.

Slitage. Ställvis rostangrepp. Märken. Något lösa delar på fästet. Balja saknas.

Utropspris
2 000 SEK