HERRBYRÅ, 1800-talets slut
Fanerad med valnöt. Lådor med dragbeslag och nyckelbrickor av mässing. Klaff med bakomvarande inredning. Bredd ca 82, djup ca 54, höjd ca 133 cm. Nyckel finns.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Blekt. Fanerskador samt några fanerlagningar.