Allmoge
932808

SKÄNK, allmoge, bär datum 1831 invändigt, 1800-talets första hälft

Furu. Dörrpar med bakomvarande hyllplan. Vid den ena dörrens baksida datum och namn. Den andra dörren med rombformad nyckelbricka av ben. Bredd ca 101, djup ca 49, höjd ca 78,5 cm.

Bruks- och åldersbetingat slitage. Förstärkningar. Torrsprickor. Färgbortfall. Låset saknas. Kompletterad. Nyckel saknas.

Utropspris
2 000 SEK