Furu, fyra dörrar med bakomliggande hyllor. Avtagbart krön. Bredd 108, djup 42, höjd 204 cm. Nyckel finns.
Restaurerat/kompletterat, senare lås, ursprungligen målat. Smärre slitage och skador.