Tresits med stoppad klädsel av skinn. Benstomme av mörkbonat trä. Längd ca 180 cm. Sitthöjd ca 38 cm.
Bruksslitage. Smuts. Benstomme med skrapmärken. Mindre skador. Skrapmärken. Missfärgad.