Snedklaff med bakomvarande inredning. Under utdragslådor. Bredd ca 91,5, djup ca 53, höjd ca 100 cm. Nyckel finns.
Bruks- och åldersbetingat slitage samt skador. Torrsprickor. Delar saknas. Förstärkningar. Nyckel finns endast till klaffen. Denna fungerar ej. Kompletterad.