SVEN PETTER DAHGREN, BÄGARE, silver, Uppsala, 1844

Delvis förgylld. Konformad, med ristad dekor. Höjd ca 10 cm, vikt ca 58 g

Slitage. Repor. Märken. Senare gravyr. Bucklor.

Utropspris
2 000 SEK