WILHELM KÅGE, servisdelar, 62 delar, flintgods, "Spaljé", Gustavsberg, omkring 1900-talets mitt.

Fyra tekoppar med fat, åtta kaffekoppar med fat, 13 förrättstallrikar, 14 mattallrikar, åtta assietter, tre skålar, fyra serveringsfat i varierande storlekar, två hjärtformade serveringsfat med grepen, uppläggningsskål, tillbringare, sockerskål samt gräddkanna. Ett kaffekoppsfat, två tekoppsfat samt två buljongkoppsfat medföljer.

Slitage med något avnött dekor. Krackelyr. Missfärgningar. ca två delar med sprickor. Nagg.

Utropspris
3 000 SEK