GOLVUR, urtavlan märkt "IENS HANSEN No 94", 1700-tal

Målat och bronserat träfodral. Nycklar, pendel och två lod medföljer. Bredd 54,5, djup 29, höjd 236 cm. Nyckel finns.

Restaurerad med lagningar och kompletteringar. Skador och slitage.

Utropspris
1 500 SEK