Målad och bronserad trästomme. Skuren dekor samt dekor av pastellage. Lös stoppad sits. Längd 191, djup 66, höjd ca 125, sitthöjd ca 55 cm.
Restaurerad med lagningar och kompletteringar. Smärre slitage. Torrsprickor.