Stomme av bronserad metall med rikt genombruten naturalistisk dekor. Oljehus av majolika. Sex ljusarmar behängda med prismor. Kupa i glas med dekor av fåglar. Diameter ca 60 cm, höjd ca 130 cm.
Lagningar. Slitage. Senare bronsering. Flertalet nagg. Ej funktionstestad. Senare elektrifiering. Något sned.