SALONGSMÖBEL, 3 delar, gustaviansk stil, omkring sekelskiftet 1900.

Soffa och två fåtöljer. Förgyllda och bronserade stommar. Krön med dekor av rosor och rosetter. Kannelerade ben med hörnfleuroner. Mönstrad klädsel. Soffans längd 204 cm.

Slitage. Renoverad och kompletterad. Fläckar och djurhår. Skador och lagningar. Blekt. Spår av skadedjur. Färgbortfall. Sprickor. Nedsutten stoppning. Ett ben något löst.

Utropspris
10 000 SEK